ARAMA

Değerlilerim

Android Programlama 1: Eclipse ve Android SDK

09 Ekim 2013 tarihinde Emre ÇİNTAŞ tarafından yazılmıştır.

Son dönemde oldukça popülerleşen Android uygulama geliştirme dünyasına adım atmak için ilk yapılması gerekenler.

Eclipse: Java yazılım dili ile program ve uygulama geliştirmek için kullanılan bir IDE’dir.Java kodlarının derlenmesi ve çalıştırılması için gereklidir.

Android SDK: Android uygulamaları geliştirmek için gereken tüm kütüphane ve programcıkları bulundurur.Tam açılımı Android Software Development Kit yani Android Yazılım Geliştirme Kit’idir.

Sırasıyla indirilip kurulması için gereken bağlantılar ;

http://www.eclipse.org/downloads/

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html

https://developer.android.com/sdk/index.html

Daha sonra Eclipse açılarak sırasıyla Help->Install New Software->Add butonuna basılarak Name alanına Android SDK Location alanına ise http://dl-ssl.google.com/android/eclipse/ girip OK opsiyonuna tıklayın.

Gelen pencereleri next'ledikten sonra I accept the terms kutucuğunu işaretleyip sırasıyla Finish->Select All daha sonra da OK opsiyonlarını seçin.

Son olarak Eclipse ana ekranın'da Window->Preferences diyalog kutusundan Browse opsiyonu seçilerek android-sdk-r0x-windows klasörünün bulunduğu yerin belirtilmesi gerekmektedir.Böylece Android SDK - Eclipse ortamına entegre edilecektir.

İLK ANDROİD PROJESİ (Merhaba Android)

Bu küçük örnek projeyi ve oluşturacağımız diğer tüm projeleri eclipse üzerinde denemek için yapılması gereken son adım Eclipse ortamına Android Emülatörü eklemek olacak... Bunun için;

Eclipse ana penceresinde Window->Android SDK and AVD Manager opsiyonunu seçelim ve  gelen pencerede solda ki Virtual Devices opsiyonunu seçip New opsiyonuna basalım. Create New Android Device diyalog kutusu ekrana geldiğinde Name alanına MerhabaAndroid yazalım(Türkçe karakter kullanmayın) Target bölümüne ise AVD'nin hangi Andorid sürümünü oluşturmamız istendiği bilgisini girmemiz gerekli, ben Android 2.2 - API Level 8 kurduğum için bunu seçtim.Son olarak Create AVD opsiyonunu seçerek işlemimizi tamamlayalım.

Emülatörü oluşturduktan sonra proje açmak için ;

Eclipse ana penceresinde File->New->Project->Android->Android Project opsiyonunu seçip Next diyelim. Gelen pencerede 

ProjectName(Eclipse ortamında alacağı isim) : MerhabaAndroid

Application Name(Android aygıtında görülecek isim) : Hoşgeldin Merhaba Android

Package Name( Uygulama paket ismi) : com.emrecintas.com.merhaba

Target Name: Android 2.2 ve Create Activity denildikten sonra Finish'e tıklayın.

src klasörü altında ki MerhabaAndroid.java açılarak setText komutuyla ekrana yazı yazılır ve programı çalıştırmak için Eclipse->Run opsiyonu seçilmelidir.